Šta je to preteniranost i kako je uočiti kod karatista ?
Jedna od definicija preteniranosti je sledeća: preteniranost se može opisati kao sportska bolest gdje dominiraju promjene u organizmu kao što su zamor mišića ili kao neadekvatan fizički ili psihički napor ulsed povećanog kvantiteta - ne kvaliteta treninga, kao što su učestalost, intenzitet, trajanje treninga itd. Preteniranost "važi" kako za mlađe tako i za starije vježbače, tako nam savremeni sport uopšteno nameće velike "snove" ali to može biti velika zamka, za sve je potrebno vrijeme, veliki rad i talenat u određenom procentu.
Preteniranost je jedan od velikih problema savremenog sporta, istraživanja pokazuju da je preko 70% sportista na granici preteniranosti.
Kako prepoznati preteniranost kod karatista i sportista uopšteno ( neki od simptoma prisutni u literaturi ) :
- neraspoloženje i odsutnost želje za treningom, velika nervoza i napetost, loš san, gubitak težine i apetita, sukcesivno opadanje rezultata itd.
Preteniranost se može svrtstati u dvije grupe: premor mišića i preopterećenost centralnog nervnog sistema, sindrom preteniranosti ( premor mišića ) je najčešća posledica napornih treninga i neadekvatan odmor a sa tim nastaje i preopterećenost centralnog nervnog sistema zato je veoma bitno koristiti adekvatno odmor i konsultovanje sa doktorom sportske medicine.
Kako izbjeći preteniranost ?
Trenirajte umjereno ( vremenski period i raspored treninga ) , adekvatno iskoristite odmor, regulisanje ishrane, treniranje i savjetovanje sa trenerima i doktorima sportske medicine.
Kako se liječi preteniranost ?
Za liječenje preteniranosti je neophodno da se obave ljekarski pregledi i korišćenje adekvatno odmor i upute od doktora, u ovom tekstu sam se osvrnuo uopšte na problem preteniranosti, u nekim od narednih tekstova ću bliže pisati i sa naučnog aspekta o preteniranosti.
Napomena za roditelje i trenere da u dosta slučajeva kod djece ne prepoznaju ovaj problem što u dosta slučajeva rezultira da djeca prestaju sa treniranjem karatea, veoma je važno popričati sa djetetom i otkriti razlog zašto izbjegava ići na trening.
foto: pixabay
Drustvene mreze